Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

1. Instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie - oznacza to dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo - leczniczy, zakład pielęgnacyjno - opiekuńczy, a także szkołę wojskową lub inną szkołę jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

2. Osoba samotna - oznacza to pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem).

3. Osoba ucząca się - osoba pełnoletnia ucząca się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony.

4. Opiekun faktyczny dziecka - oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka

5. Szkoła - oznacz to szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i ponadgimnazjalną oraz szkołę artystyczną, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także specjalny ośrodek - szkolno wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowywania oraz ośrodek umożliwiający dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

6. Szkoła wyższa - oznacz to szkołę wyższą w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, przepisów o wyższych szkołach zawodowych oraz o wyższym szkolnictwie.

7. Obowiązek alimentacyjny - to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę możliwości środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Krewni w linii prostej to zarówno wstępni (rodzice, dziadek, babcia, pradziadek, prababcia) jaki i zstępni (wnuk, prawnuk). Rodzeństwo to krewni linii bocznej (brat, siostra).

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Czarko 05-02-2010 12:19:01
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Grażyna Kapitaniec
Ostatnia aktualizacja: Anna Chmurzyńska 19-03-2013 10:12:48