Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek przysługuje niezależnie od wysokości dochodu w rodzinie. Zasiłek ten przysługuje nawet, jeżeli nie przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku, (dzieci w wieku do lat 16. na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności bez orzekania o jej stopniu) 
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości wynosi 153 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
1) osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
2) w sytuacji gdy członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;
3) osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatków z tym związanych ustala się od miesiąca w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnioną dokumentacją .


Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od daty wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego, to prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności;

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 SR-3 wniosek.pdf (PDF, 96.58Kb) 2018-04-17 10:02:30 814 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Czarko 05-02-2010 12:47:26
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ewa Suchowiecka 17-04-2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Chmurzyńska 17-04-2018 10:02:30